NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Музиката на Дунавските държави
2898
Калейдоскоп

Музиката на Дунавските държави

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом.  Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя

| 09 Септември 2024, 12:32 ч.
Музиката на Дунавските държави
Музиката на Дунавските държави
Снимка © БТА

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Фотоизложба "Свалбард – леденото кралство" откриват на 19 юли в изложбената зала на Етнографския музей в Берковица, съобщиха от музея в града.

Експозицията съдържа 30 фотографии на полярни мечки, моржове, птици, пещери и пейзажи, които постоянно се променят заради затоплянето на климата. Творбите са на англичанина Ник Фостър и са запечатали видяното и  преживяното при придвижването му до най-северната точка на Земята. Това е мястото, до което максимално може да достигне  един турист – архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан, между Норвегия и Северния полюс, познат още и като Шпицберген.

Премиерата на фотоизложбата е в Берковица поради факта, че съпругата на  Ник Фостър е оттам, а англичанинът е впечатлен от  балканското градче и го приема като свой роден дом, уточниха организаторите от етнографския музей.

A to jazZ очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на фестивала. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.

Акценти от българска страна са дебютиращите Postcard, „Новините в джаза“ с Михаил Йосифов, фюжън проектът Frantik Zen с изпълнители от България и Испания.

Фестивалният парк посреща посетителите и с редица целодневни активности - традиционната артзона с най-много артисти и изложители от всички издания досега, инсталации, вдъхновени от градската среда и култура, както и детските образователни музикални срещи, спортни активности в джаз ритми и легендарните джем сешъни в „Топлоцентрала”. 

Първият ден на фестивала е посвете

Музика от френското класическо кино ще звучи в концерта "Любовна история" на 12 юли под диригентството на Деян Павлов. 

Събитието е второто, с което Държавна опера - Бургас се включва в поредицата "Купон на острова" на о. Света Анастасия, съобщават от културната институция в морския град. 

На откритата сцена сопраното Нона Кръстникова и тенорът Яни Николов заедно с оркестровия състав на операта с концертмайстор Христо Белчев ще пресъздадат мелодии от някои от най-обичаните френски филми. На пианото ще свири Нина Райхел, а водещ на сцената, но и като глас зад кадър ще е Петър Тихолов.

Програмата на концерта включва теми от филмите: „Шатовалон“, „Беглъците“, „Крилце или кълка“ на композитора Владимир Козма, тема от филма „Мулен Руж“ на Жорж Орик, Ma chere Helene на Мишел Ман, музикална тема от филма „Фантомас“, „Живот в розово“ и легендарната песен н

Петото издание на проекта „Стената“ на Националната галерия представя сайт-спесифик инсталацията „Отражения“ на художничката Филипина Стаменкова. 

Експозицията ще бъде разположена в „Квадрат 500“ от 6 юни до 31 май 2025. Неин куратор е Мартин Косташки, а медиен партньор на събитието е , съобщават организаторите.

По думите на екипа, огледалото е уникален предмет и аспект на едно много лично преживяване в рамките на мястото, в което се намираме. Това, което виждаме, се променя, докато се движим – подобно на последователността в сцените на филм. „Преживяване, основаващо се на принципа на анаморфозата“.

„Когато посетителите стигнат до тази стена, виждат себе си, отразени в огледалото и така заемат централно място в инсталацията. В контекста на архитектурата и екстериора, огледалата запазват магическата способност да огъват, изкривяват, разширяват и преобразуват

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било лесно решение да подкрепят симпозиума, организиран от фестивала „Варненско лято“. По думите й неговият артистичен директора Марио Хосен е един от живите мостове, свързващи Австрия и България, развивайки активна дейност и в двете страни. Лекторът проф. Хартмут Кронес от Австрия участва за пети път в симпозиума и също е свързващ елемент между двете държави, отбеляза още тя и изрази радост, че сред гостите е и един от известните австрийски композитори проф. Райнер Бишов. 

Не е важна само теорията, а и съпреживяването на музиката, смята още посланик Икич-Бьом. Тя припомни, че в програмата на концертите, които ще прозвучат в трите вечери на форума, са включени и произведения на известни български композитори. Ще бъдат отбелязани 125-годишнината от рождението на Панчо Владигеров и 120-годишнината на Любомир Пипков. 

Модератор в първия ден на симпозиума е д-р Петя Цветанова, която изнася лекция редом с колегите си музиколози проф. Хартмут Кронес, проф. Ласло Викариус и проф. Райнер Бишов. Темите днес са посветени на Дружеството за частни музикални изпълнения на Шьонберг, творчеството на Бела Барток, струнните квартети на Марин Големинов и духа на Виенската школа. Музикални илюстрации на пиано изпълнява Анжела Тодорова. Гост на симпозиума е артистичният директор на фестивала „Варненско лято“ Марио Хосен. 

На входа на Морската градина е подредена съпътстваща изложба „Музикален полет над Дунава“ съвместно с Българското дружество за защита на птиците. Тя демонстрира най-емблематичните природни кътчета и птици на река Дунав.  

Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“. 

Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото. 

Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.

Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва

Истинската причина за заглавието "Криминални литографии" е, че всички включени в изложбата работи са правени в периода, в който съм ректор на Националната художествена академия и това са откраднати часове от моето иначе натоварено ежедневие, в които или съм се заключвал в кабинета, а друг път съм се скривал в печатната база и съм отделял по няколко часа седмично. Това каза в интервю проф. Георги Янков на откриването на своята нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".

Той допълни, че поканата на галерията му е дала конкретика във времето и срок да извърши това "криминално деяние". Така се появяват деветте литографии със специфични заглавия, които сякаш разказват отделни сюжети. Някои от тях са "Коко Шанел харесва идеята", "Стравински замисля престъпление", "Уолт играе последния си коз", "Паблито играе двойна игра" и "Салваторе, не се отчайваме лесно".   

От днес пещерата „Ветреница“ в Босна и Херцеговина е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде босненската агенция ФЕНА след решението, гласувано на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в Делхи.

Пещерата „Ветреница“ беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство. 

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство. В него участват представители на 21 държави, избрани от 195 страни по Конвенцията.

Комитетът е отговорен за прилагането на Конвенцията, за разглеждането на нови предложения за вписване в Списъка на световното наследство и за оценката на състоянието на опазване на вече вписани обекти въз основа на анализи, изготвени от консултативните органи и Секретариата на ЮНЕСКО. Ком

Есенен театрален салон 2024 г. ще се състои от 24-ти септември до 17-ти октомври в Сливен, съобщиха от Драматичен театър „Стефан Киров“.

Театралното събитие започва на 24 септември с постановка на криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли на Драматичен театър “Никола Вапцаров” - Благоевград. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствие и взаимопомощ, посочват организаторите.

На 1 октомври на сливенска сцена актьорите от Младежки театър „Николай Бинев“ представят пиесата „Опасни връзки“ на Шодерло дьо Лакло. На фокус са вечните теми за човешките надежди, страсти, влюбвания и предателства. 

За първи път Есенният театрален салон отваря врати за по-младата аудитория. На 4 октомври в камерната зала на театъра ще се състои премиерата на най-новия

Трио Viva, Яна Николова и „Отборът на сърцето“ се присъединяват към каузата „Динамични и различни“, съобщават от ПР екипа на артистите.

Музикантите Играта, Монти, Моисей, актьорът и футболист Кристиян Милатинов, инфлуенсърът Владислав Радославов, продуцентът Бебо Халваджиян, актьорът и инфлуенсър Стефан Попов-Чефо са обединени в „Отбора на сърцето“

На 15 юли те играха благотворителен футболен мач срещу отбор на Пловдив. 

Вечерта завърши с концерт на Viva и Яна Николова, към които се присъедини Дивна и „Отбора на сърцето“.

Преди няколко месеца Viva и Яна Николова записаха песента „Не една мечта“, която се превърна в емблема на националната кампания „Динамична и различни“.  <

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
2898
Калейдоскоп

Музиката на Дунавските държави

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом.Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия.

| 09 Септември 2024, 12:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Музиката на Дунавските държави
Музиката на Дунавските държави
Снимка © БТА

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Фотоизложба "Свалбард – леденото кралство" откриват на 19 юли в изложбената зала на Етнографския музей в Берковица, съобщиха от музея в града.

Експозицията съдържа 30 фотографии на полярни мечки, моржове, птици, пещери и пейзажи, които постоянно се променят заради затоплянето на климата. Творбите са на англичанина Ник Фостър и са запечатали видяното и  преживяното при придвижването му до най-северната точка на Земята. Това е мястото, до което максимално може да достигне  един турист – архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан, между Норвегия и Северния полюс, познат още и като Шпицберген.

Премиерата на фотоизложбата е в Берковица поради факта, че съпругата на  Ник Фостър е оттам, а англичанинът е впечатлен от  балканското градче и го приема като свой роден дом, уточниха организаторите от етнографския музей.

A to jazZ очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на фестивала. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.

Акценти от българска страна са дебютиращите Postcard, „Новините в джаза“ с Михаил Йосифов, фюжън проектът Frantik Zen с изпълнители от България и Испания.

Фестивалният парк посреща посетителите и с редица целодневни активности - традиционната артзона с най-много артисти и изложители от всички издания досега, инсталации, вдъхновени от градската среда и култура, както и детските образователни музикални срещи, спортни активности в джаз ритми и легендарните джем сешъни в „Топлоцентрала”. 

Първият ден на фестивала е посвете

Музика от френското класическо кино ще звучи в концерта "Любовна история" на 12 юли под диригентството на Деян Павлов. 

Събитието е второто, с което Държавна опера - Бургас се включва в поредицата "Купон на острова" на о. Света Анастасия, съобщават от културната институция в морския град. 

На откритата сцена сопраното Нона Кръстникова и тенорът Яни Николов заедно с оркестровия състав на операта с концертмайстор Христо Белчев ще пресъздадат мелодии от някои от най-обичаните френски филми. На пианото ще свири Нина Райхел, а водещ на сцената, но и като глас зад кадър ще е Петър Тихолов.

Програмата на концерта включва теми от филмите: „Шатовалон“, „Беглъците“, „Крилце или кълка“ на композитора Владимир Козма, тема от филма „Мулен Руж“ на Жорж Орик, Ma chere Helene на Мишел Ман, музикална тема от филма „Фантомас“, „Живот в розово“ и легендарната песен н

Петото издание на проекта „Стената“ на Националната галерия представя сайт-спесифик инсталацията „Отражения“ на художничката Филипина Стаменкова. 

Експозицията ще бъде разположена в „Квадрат 500“ от 6 юни до 31 май 2025. Неин куратор е Мартин Косташки, а медиен партньор на събитието е , съобщават организаторите.

По думите на екипа, огледалото е уникален предмет и аспект на едно много лично преживяване в рамките на мястото, в което се намираме. Това, което виждаме, се променя, докато се движим – подобно на последователността в сцените на филм. „Преживяване, основаващо се на принципа на анаморфозата“.

„Когато посетителите стигнат до тази стена, виждат себе си, отразени в огледалото и така заемат централно място в инсталацията. В контекста на архитектурата и екстериора, огледалата запазват магическата способност да огъват, изкривяват, разширяват и преобразуват

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било лесно решение да подкрепят симпозиума, организиран от фестивала „Варненско лято“. По думите й неговият артистичен директора Марио Хосен е един от живите мостове, свързващи Австрия и България, развивайки активна дейност и в двете страни. Лекторът проф. Хартмут Кронес от Австрия участва за пети път в симпозиума и също е свързващ елемент между двете държави, отбеляза още тя и изрази радост, че сред гостите е и един от известните австрийски композитори проф. Райнер Бишов. 

Не е важна само теорията, а и съпреживяването на музиката, смята още посланик Икич-Бьом. Тя припомни, че в програмата на концертите, които ще прозвучат в трите вечери на форума, са включени и произведения на известни български композитори. Ще бъдат отбелязани 125-годишнината от рождението на Панчо Владигеров и 120-годишнината на Любомир Пипков. 

Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“. 

Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото. 

Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.

Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва

Истинската причина за заглавието "Криминални литографии" е, че всички включени в изложбата работи са правени в периода, в който съм ректор на Националната художествена академия и това са откраднати часове от моето иначе натоварено ежедневие, в които или съм се заключвал в кабинета, а друг път съм се скривал в печатната база и съм отделял по няколко часа седмично. Това каза в интервю проф. Георги Янков на откриването на своята нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".

Той допълни, че поканата на галерията му е дала конкретика във времето и срок да извърши това "криминално деяние". Така се появяват деветте литографии със специфични заглавия, които сякаш разказват отделни сюжети. Някои от тях са "Коко Шанел харесва идеята", "Стравински замисля престъпление", "Уолт играе последния си коз", "Паблито играе двойна игра" и "Салваторе, не се отчайваме лесно".   

От днес пещерата „Ветреница“ в Босна и Херцеговина е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде босненската агенция ФЕНА след решението, гласувано на 46-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в Делхи.

Пещерата „Ветреница“ беше един от 27-те номинирани обекта и беше включена в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство. 

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство. В него участват представители на 21 държави, избрани от 195 страни по Конвенцията.

Комитетът е отговорен за прилагането на Конвенцията, за разглеждането на нови предложения за вписване в Списъка на световното наследство и за оценката на състоянието на опазване на вече вписани обекти въз основа на анализи, изготвени от консултативните органи и Секретариата на ЮНЕСКО. Ком

Есенен театрален салон 2024 г. ще се състои от 24-ти септември до 17-ти октомври в Сливен, съобщиха от Драматичен театър „Стефан Киров“.

Театралното събитие започва на 24 септември с постановка на криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли на Драматичен театър “Никола Вапцаров” - Благоевград. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствие и взаимопомощ, посочват организаторите.

На 1 октомври на сливенска сцена актьорите от Младежки театър „Николай Бинев“ представят пиесата „Опасни връзки“ на Шодерло дьо Лакло. На фокус са вечните теми за човешките надежди, страсти, влюбвания и предателства. 

За първи път Есенният театрален салон отваря врати за по-младата аудитория. На 4 октомври в камерната зала на театъра ще се състои премиерата на най-новия

Трио Viva, Яна Николова и „Отборът на сърцето“ се присъединяват към каузата „Динамични и различни“, съобщават от ПР екипа на артистите.

Музикантите Играта, Монти, Моисей, актьорът и футболист Кристиян Милатинов, инфлуенсърът Владислав Радославов, продуцентът Бебо Халваджиян, актьорът и инфлуенсър Стефан Попов-Чефо са обединени в „Отбора на сърцето“

На 15 юли те играха благотворителен футболен мач срещу отбор на Пловдив. 

Вечерта завърши с концерт на Viva и Яна Николова, към които се присъедини Дивна и „Отбора на сърцето“.

Преди няколко месеца Viva и Яна Николова записаха песента „Не една мечта“, която се превърна в емблема на националната кампания „Динамична и различни“.  <

Модератор в първия ден на симпозиума е д-р Петя Цветанова, която изнася лекция редом с колегите си музиколози проф. Хартмут Кронес, проф. Ласло Викариус и проф. Райнер Бишов. Темите днес са посветени на Дружеството за частни музикални изпълнения на Шьонберг, творчеството на Бела Барток, струнните квартети на Марин Големинов и духа на Виенската школа. Музикални илюстрации на пиано изпълнява Анжела Тодорова. Гост на симпозиума е артистичният директор на фестивала „Варненско лято“ Марио Хосен. 

На входа на Морската градина е подредена съпътстваща изложба „Музикален полет над Дунава“ съвместно с Българското дружество за защита на птиците. Тя демонстрира най-емблематичните природни кътчета и птици на река Дунав.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.